www.archive-net-2013.com » NET » P » PABLOX

Choose link from "Titles, links and description words view":

Or switch to "Titles and links view".

  Archived pages: 350 . Archive date: 2013-08.

 • Title: PabloX elektro WEB - Domov
  Descriptive info: .. http://www.. pablox.. net.. XLarge.. Large.. Normal.. NachĂĄdzate sa v.. Domov.. Zapojenie handsfree pre telefóny Sony.. Hodnotenie čitateľov:.. / 0.. Napísal Administrator.. Nedeľa, 14 júl 2013.. Zapojenie Hf pre ovládanie Walkmanu pomocou externých tlačidiel.. Posledná úprava ( Pondelok, 15 júl 2013 ).. Celý článok.. Niekoľko mojich videí na Youtube [aktualizované 7.. 7].. Štvrtok, 13 jún 2013.. Niekoľko zaujímavostí, ktoré sa mi podarilo zachytiť.. Posledná úprava ( Nedeľa, 07 júl 2013 ).. Diaľkové ovládanie Raspberry PI.. / 1.. Streda, 12 jún 2013.. Diaľkové ovládanie Raspberry PI.. Posledná úprava ( Streda, 12 jún 2013 ).. Templogger.. / 2.. Sobota, 08 jún 2013.. Teplomer so záznamom na SD kartu.. Posledná úprava ( Utorok, 11 jún 2013  ...   Pondelok, 26 november 2012.. Jednoduchý AVR teplomer s LCD a DS18B20.. Posledná úprava ( Utorok, 22 január 2013 ).. viac.. Raspberry PI - úvod.. Solárna lampa.. Tester polovodičov.. Teplomer k PC.. Časomiera.. RGB LED lampa.. Začiatok.. Predošlá.. 1.. 2.. Nasledujúca.. Koniec.. Zobrazujem 1 - 12 z 14.. Hlavné menu.. Domov.. Odkazy.. Kontakt, o mne.. Vyhľadávanie.. Fotogaléria.. Elektronika.. Audio technika.. Blikanie a svietenie.. Detektory kovov.. Meranie a indikácia.. Jednoduché zapojenia.. Mobil PDA.. Tabuľky, značenia.. Amagraf 0517.. Nezaraditeľné.. Regulátory, zdroje.. Vysoké napätie.. VF technika.. Didaktik Gama.. Pyrotechnika.. Návody.. Najnovšie články.. Zapojenie handsfree pre telefóny Sony.. 7].. Templogger.. Digitrónové hodiny.. Sponzor.. Sponzorovaný.. webhosting.. od WebSupport.. sk.. Bannery.. Štatistiky.. Od vzniku webu:.. | Designed by.. Red Evolution..

  Original link path: /
  Open archive

 • Title: PabloX elektro WEB - Domov
  Original link path: /index.php
  (No additional info available in detailed archive for this subpage)

 • Title: PabloX elektro WEB - Zapojenie handsfree pre telefóny Sony
  Descriptive info: Slabé.. Vynikajúce.. Nedávno som dostal do rúk slúchadlá k telefónu, ktoré mali možnosť ovládať Walkman v telefóne pomocou tlačidiel priamo na nich.. Hľadal som spôsob ako to funguje a ponúkam výsledky.. Hf má štvorpólový jack, je ho dosť problém zohnať, podarilo sa mi to na Ebay-i a cena tiež nebola nízka - cca 3.. 5e/kus.. Celý princíp spočíva vo využizí práve štvrtého pinu na ktorý je bežne zapojený mikrofón.. Pripojením určitej hodnoty rezistoru medzi GND a tento  ...   verzie 4.. 0.. 4 Pokiaľ ho budete skúšať, dajte mi prosím, vedieť výsledky.. Základné zapojenie.. Jedným stlačením tlačidla sa robí funkcia Play/Pause, dvoma rýchlymi stlačeniami po sebe sa prejde na ďalšiu skladbu, troma rýchlymi stlačeniami sa prepne predchádzajúca skladba.. Kondenzátor 22uF som pridal z dôvodu aby telefón detekoval HF - bez neho vyhodil hlášku "Neznáme príslušenstvo".. Rozšírené zapojenie.. Je pridaná kontrola hlasitosti.. Externé ovládanie - nechcelo sa mi stále vyberať telefón z vrecka.. Ďalšia.. [ Späť ]..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=129&Itemid=1
  Open archive
 •  

 • Title: PabloX elektro WEB - Niekoľko mojich videí na Youtube [aktualizované 7.7]
  Descriptive info: Historický mikropočítač Didaktik GAMA.. Štart ventilátora s motorom 70kW na stroji vyrábajúcom umelé vlny v bazéne.. Odstrel komína na bývalej tehelni v Ružomberku.. Pokus o laserovú show so zeleným laserom.. Rozmietanie lúča pomocou dvoch DC motorčekov.. Areál bývalého Texicomu v Ružomberku.. Okrem opáleného spoluobčana s vidlami v ruke ma tam asi nič viac neprekvapilo :D.. Areál bývalých kúpeľov v Korytnici.. Asi bez komentára.. Krmítko.. Aj niečo takéto možno pozorovať v zime :).. Predchádzajúca..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=128&Itemid=1
  Open archive

 • Title: PabloX elektro WEB - Diaľkové ovládanie Raspberry PI
  Descriptive info: Raspberry PI používam ako prehrávač internetových rádií a tak som sa rozhodol k nemu dorobiť diaľkové ovládanie pomocou ovládača s protokolom RC5.. HW časť je tvorená procesorom ATMEGA8 (bol po ruke, nie je problém použiť aj iný typ s menším počtom IO portov).. O príjem signálu sa stará klasicky TSOP1736.. Procesor podľa stlačeného tlačidla nastaví binárnu kombináciu na portoch PC0-PC3 (áno, starý známy BCD kód :)) Na druhej strane Raspberry PI pomocou scriptu v jazyku Python sleduje stavy na GPIO portoch 22-25 a podľa toho ovláda prehrávač MPD (Music player daemon).. Schéma zapojenia (kliknutím zväčšíte).. Firmware pre procesor, script pre Raspberry Pi a zdroják.. Význam tlačidiel:.. Čísla 1-9 (kód 1-9) : zvolenie konkrétnej skladby  ...   verziu, Python už netreba inštalovať.. nainštalujte si.. Music Player Daemon.. 3.. skopírujte script dialkove.. py niekde do Raspberry Pi.. 4.. v termináli sa presuňte do priečinka so scriptom.. 5.. zadajte sudo chmod +x dialkove.. py.. 6.. spustite script pomocou sudo.. /dialkove.. py a stlačte nejaké tlačidlo na ovládači, MPD by mal reagovať (treba ale najprv pridať nejaké rádia do playlistu).. Ja som doplni ešte automatické spustenie scriptu po zapnutí RPi:.. zadajte sudo bash.. v termináli sa presuňte do priečinka /etc.. nano rc.. local.. pred riadok exit 0 doplňte sudo python adresa scriptu.. Súbor rc.. Ja som doplnil ešte automatické nahratie playlistu a spustenie prvého súboru v ňom.. Prvá verzia IR ovládania.. Autor: Pavol Bystričan..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=127&Itemid=1
  Open archive

 • Title: PabloX elektro WEB - Templogger
  Descriptive info: Parametre:.. -meranie vonkajšej teploty, vlhkosti a osvetlenia.. -meranie vnútornej teploty a vlhkosti.. -záznam nameraných hodnôt na SD kartu každých 15 minút.. -zobrazenie max/min hodnôt vonkajších veličín za konkrétny deň.. -pred polnocou uloženie maxím/miním do osobitného súboru na SD karte.. -po polnoci nulovanie max/min hodnôt.. -zobrazenie na LCD 20x4 znakov s radičom HD44780 alebo kompatibilným.. -jadrom je procesor ATMEGA32.. Celé toto zariadenie vzniklo ako výsledok nudy počas zimných mesiacov, kedy som sa pokúšal postaviť jednoduchý teplomer s čidlom z DX za 3$.. Postupne som pridával ďalšie funkcie a vzniklo z toho komplexnejšie zariadenie.. Program pre procesor je napísaný v jazyku BASCOM, musel som použiť ATMEGU32 z dôvodu použitia záznamu na SD kartu.. Na meranie vonkajšej teploty a vlhkosti je použité čidlo DHT22, na vnútorné meranie DHT11 ktoré je menej presné.. V zapojení som použil hotové moduy s čidlami z.. dx.. com.. ktoré už majú integrovaný Pull-up rezistor, v prípade použitia samotných čidiel pripojte rezistor 4k7 medzi Data a Vcc.. Schéma zapojenia.. a.. schéma + DPS pre EAGLE 6.. 4.. Program pre procesor.. (poistky Lfuse=0xE4 Hfuse=0xD9).. Pomocou AD prevodníka sa meria aj intenzita vonkajšieho osvetlenia, na snímanie som použil fotočlánok z produkcie TESLY ktorý už asi nezoženiete, typ je WK16373.. Je tu možné ale použiť napríklad článok z kalkulačky prípadne iný fotočlánok a odporovým deličom upraviť výstupné napätie tak, aby pri  ...   hodnoty vonkajších veličín a počet zápisov na kartu od posledného zapnutia zariadenia.. Je potrebné použiť "klasickú" SD kartu, nie SDHC.. Kartu je potrebné naformátovať na systém FAT16 (DOS).. Obsluha je pomocou dvoch tlačidiel - prvým sa prejde na zobrazenie max/min hodnôt, tu sa zobrazí max/min teplota + časový údaj kedy bola zaznamenaná, po 5s sa prejde na ďalší screen - vlhkosť, po 5s na osvetlenie a po ďalších 5s na informácie o súbore do ktorého sa zapisuje - názov, veľkost, dátum a čas posledného zápisu do súboru, a počet zápisov od zapnutia.. Potom sa automaticky prejde na hlavný screen.. Druhým tlačidlom je možné manuálne inicializovať SD kartu.. Karta sa zinicializuje vždy pri zapnutí, potom každý deň o 10:40 a 21:40 aby sa zistila prípadná chyba karty.. Toto tlačidlo je potrebné stlačiť vždy keď vyberiete kartu zo zariadenia.. Zobrazenie max/min hodnôt za konkrétny deň.. Informácie o súbore do ktorého sa aktuálne zapisuje.. Pri zapnutí zariadenia je potrebné na SD karte vytvoriť súbor s názvom set.. txt do ktorého zapíšte na prvý riadok dátum vo formáte DD-MM-YY a na druhý riadok čas vo formáte HH:MM:SS.. Z tohoto súboru sa pri zapnutí zariadenia načíta dátum a čas pre nastavenie RTC.. RTC je softwarové, presnosť je daná presnosťou hodinového kryštálu 32768kHz.. Osadená DPS a DPS zo strany spojov (robená nažehlením toneru).. Autor: Pavol Bystričan..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=126&Itemid=1
  Open archive

 • Title: PabloX elektro WEB - Digitrónové hodiny
  Descriptive info: Pri nedávnom riadení pivnice som našiel 6ks digitrónov Z570M, ktoré som si tam kedysi odložil.. Rozhodol som sa teda vyrobiť digitrónové hodiny.. Jednoduché zapojenie som našiel na stránke.. http://elbastl.. sweb.. cz/hodiny.. htm.. Jedná sa o verziu s procesorom ATTINY2313 ktorý som mal k dispozícii.. Pozor! Digitróny sú napájané vyšším napätím (170V).. Stavbu preto neodporúčam začiatočníkom.. Autor neberie žiadnu zodpovednosť za prípadné úrazy.. Hodiny sa skladajú z niekoľkých častí.. Prvou je menič napätia pre digitróny, ktoré potrebujú napätie 170V.. Toto obstaráva step-up menič so starým známym MC34063 ktorý ma výstup posilnený výkonovým tranzistorom pretože interný tranzistor v obvode nie je stavaný na vyššie napätia.. Menič má dosť vysokú účinnosť a je to podľa mňa lepšie riešenie ako použitie transformátora.. Ďaľšou časťou je napájací zdroj.. Spotreba hodín je asi 120mA pri 12V, na napájanie som použil malé zaliate trafko 12V/1,8VA.. Toto stačí doplniť o poistky, usmerňovač a filtračný kondenzátor.. O riadenie celých hodín sa stará už spomenutý procesor.. Celé hodiny sú akýmsi hybridom, kedy procesor riadi historické zobrazovacie súčiastky :) Procesor je riadený kryštálom 12Mhz, zmenou kapacít C2 a C3 je možné doladiť presnosť hodín.. Ďalšími časťami sú budiče anód digitrónov, ktoré sú pripojené na výstupy procesora a spínaju anódové napätia pre daný digitrón.. Prúd do jednotlivých digitrónov je určený rezistormi R6,11,12,17,26,27 - ich znížením na hodnotu 4k7 som dosiahol vyšší jas, nakoľko digitróny pracujú v multiplexnom režime a svit sa mi zdal slabý.. O budenie katód digitrónov sa stará dekodér TESLA (BCD na 1z10) - 74141 ktorý sa v obdobných hodinách vyskytuje veľmi často.. Nastavovanie hodín sa vykonáva tromi tlačidlami - menu/posun/+.. FW v procesore má implementovaný aj budík, ktorý som ja nezapojil, na doske  ...   45.. Nezúfajte, také množstvo sa dá osadiť jednoduchým trikom za polhodinu :) Stači si zobrať 10ks asi 20cm dlhých, tenkých neizolovaných drôtikov vhodného priemeru a prevliekať ich po jednom, po riadkoch cez dierky v DPS podobne ako niť.. Takto na jeden raz osadíte 5 prepojek.. Druhá DPS je elektronika, rezistory sú skoro všetky nastojato nakoľko som sa chcel zmestiť do istých rozmerov DPS.. Najprv osadíme prepojky (9 kusov), potom ostatné súčiastky.. DPS elektroniky a DPS s digitrónmi som prepojil vodičmi z UTP kábla.. FW pre procesor.. Nájdete ho buď na vyššie uvedenej stránke alebo upravený (ten som použil ja) na.. http://cestmir.. freeside.. sk/projects/nixie-clock/.. Ako "dvojbodky" som použil klasické tlejivky zapojené v sérii a pripojené priamo na výstup meniča.. Nevedel som z čoho vyrobiť krabicu, chcel som aby bola trochu v retro štýle.. Nakoniec padlo rozhodnutie na jej výrobu z plávajúcej podlahy.. Rohy sú z hliníkových uholníkov pre lepší efekt.. Však posúďte sami :).. V.. priloženom archíve.. nájdete: Schémy zapojení, DPS pre display + elektroniku, klasickú aj zrkadlovo otočenú verziu, osadzovacie plány.. Hotové hodiny, ohlasy od priateľov boli pozitívne :).. Elektronika hodín.. Zoznam súčiastok.. Menič.. R31 - 1R0.. R33 - 200k.. R34 - 1M2.. R35 - 1k.. R36 - 10k.. R38 - 47k.. L2 - 330uH.. T13 - IRF830.. C5 - 100nF/250V.. C6 - 4u7/200V.. D4 - MUR1100.. C4 - 1nF.. IO - MC34063.. Hodiny.. ATTINY2313.. MH74141.. C1,C7,C8, C10 - 100nF.. C9 - 47uF/10V.. C2, C3 - 15-27pF.. R37 - 47k.. R5,14,19,23,25,29 - 1M0.. R1,2,3,4,6,7,8,9,10,11,12,13,15,16,17,18,20,21,22,24,26,27,28,30,32 - 10k.. T2,4,6,8,10,12 - MPSA92.. T1,3,5,7,9,11 - MPSA42.. D1,2,3 - 1N4148.. Q1 - 12Mhz.. IC3 - 7805.. Patice DIP20 a DIP16.. Kolikove listy.. 2x tlejivka.. 6x Z570M.. 3x Tlacitko.. Zdroj:.. sk/projects/nixie-clock/..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=125&Itemid=1
  Open archive

 • Title: PabloX elektro WEB - AVR teplomer
  Descriptive info: Na jednoduché meranie vonkajšej a vnútornej teploty som použil toto zapojenie z.. Poľského fóra.. Jedná sa o jednoduchý teplomer s ATMEGA8, LCD 16x2 znakov (HD44780 kompatibilným) a čidlami od Dallasu DS18B20.. Program je napísaný v BASCOME, originálny kód od autora som upravil pre 2 čidlá a zmenil pripojenie LCD  ...   zdrojákom a HEX súborom stiahnuť.. TU.. Čidlá sú pripojené dvojvodičovou metódou (paralelne), na ich pripojenie odporúčam použiť tienený káblik nakoľko pri klasickej dvojlinke vznikali problémy s rušením od silových zariadení.. Odber teplomera je okolo 15mA bez podsvietenia LCD.. Nastavenie fuses: Lfuse=0xE1 Hfuse=0xD9.. Schéma zapojenia teplomera.. Zapojenie čidla DS18B20 dvojvodičovou metódou..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=124&Itemid=1
  Open archive

 • Title: PabloX elektro WEB - Raspberry PI - úvod
  Descriptive info: Raspberry PI - úvod.. Nedeľa, 07 október 2012.. Predstavenie PC veľkosti kreditnej karty.. Asi už každý počul o extrémne lacnom PC veľkosti kreditnej karty s názvom Raspberry Pi.. Raz som si konečne našiel kúsok voľného času a objednal som si ho.. RPi ma zaujalo hlavne pre pomer cena/výkon, za objednávku som dal niečo cez 40eur a mohlo sa testovať.. Pokúsim sa aspoň v krátkosti priblížiť moje doterajšie skúsenosti s týmto PC.. Parametre RPi (verzia B):.. Procesor: ARM1176JZF-S.. Frekvencia procesora: 700Mhz, funkcia TURBO umožnuje pretaktovanie až do 1Ghz bez straty záruky.. RAM: 256Mb.. GPU: VideoCore IV.. Ukladací priestor: Systém je uložený na SD karte.. Periférie: 2xUSB, HDMI, S Video out, Stereou out (3,5mm jack), Ethernet, GPIO slot.. Napájanie: 5V, micro-USB kábel.. OS: Debian a Arch Linux distribúcie.. Raspberry PI verzia B.. Napájací adaptér.. Odporúčam použiť niečo výkonnejšie, ja som siahol po 5V/2A adaptéri z PDA aby som mal rezervu v prípade pripojenia externého disku.. Neodporúčam na napájanie používať USB port v PC.. Operačný systém.. V prvom rade si treba pripraviť SD kartu s operačným systémom.. Na.. tejto stránke.. si stiahneme  ...   RPi a pripojiť napájanie.. Výstup na monitor.. Máte na výber HDMI a klasické S-video.. Je jasné, že HDMI je kvalitnejšie, ale v núdzi postačí aj S-video výstup.. Zapojenie kábla je jednoduché, na jednom konci klasika 3x Cinch a na druhom 1x Cinch a 3,5mm jack.. Grafické prostredie distribúcie Raspbian.. Po prvom spustení odporúčam previesť upgrade systému, PC je potom o kus rýchlejšie.. Wifi pripojenie.. Po dvoch dňoch ma omrzelo motať sa s UTP káblom a keďže som chcel RPi použiť ako WiFi streamer, hľadal som vhodný adaptér.. Nakoniec som našiel Edimax-EW-7811UN za cenu okolo 10eur.. Je možné použiť aj iné adaptéry, na stránke RPi je uvedený ich zoznam.. Tento má čip RTL8188CU pre ktorý je celkom jednoduchá inštalácia ovládačov.. Presný návod nájdete na.. GPIO.. Čo sa mi páči na RPi, je GPIO slot priamo na doske, odpadá tak potreba pripájať USB prevodníky.. Zatiaľ som skúšal pripojiť tlačidlá a jednoduchým skriptom v Pythone ovládať prehrávač.. RPi pracuje s 3,3V logikou a piny nemajú ochranu.. Je tak možné ho ľahko zničiť.. Zapojenie GPIO slotu.. Posledná úprava ( Nedeľa, 07 október 2012 )..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=123&Itemid=1
  Open archive

 • Title: PabloX elektro WEB - Solárna lampa
  Descriptive info: Solárna lampa.. Streda, 25 júl 2012.. Alebo využitie prebytočného solárneho panelu.. Zapojenie je naozaj jednoduché, použil som solárny panel, ktorý má udávané parametre 5V/100mA, reálne je to tak 4,8V/80mA.. Na napájanie je použitá vyradená LiION batéria z mobilu, tá má zabudovanú ochranu proti nadmernému vybitiu, ako chrana pred prebíjaním je použitá nastaviteľná Zenerova dióda TL431, ktorá obmedzuje napätie panelu na 4,2V (panel dáme na priame slnko a trimrom nastavíme  ...   aby to batérii nejak ublížilo :) Zapínanie LED po zotmení som riešil fototranzistorom, ktorý som umiestnil poblíž panelu - jeho použitie má výhodu v tom, že sa LED nerozsvieti keď je ešte vonku šero ale je možné nastaviť trimrom 10k rozsvietenie skoro až pri úplnom zotmení.. Voľbu LED nechám na každého podľa uváženia, podľa použitej LED vypočítame predradný rezistor.. Hotová lampa.. Posledná úprava ( Streda, 25 júl 2012 )..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=122&Itemid=1
  Open archive

 • Title: PabloX elektro WEB - Tester polovodičov
  Descriptive info: Tester polovodičov.. / 14.. Nedeľa, 29 január 2012.. Jednoduchý tester polovodičov s LCD.. Tento tester nájde mnohostranné využitie každého, kto sa zaoberá elektronikou.. Zapojenie obsahuje mikroprocesor ATMEGA8 a LCD 16x2 znakov s radičom HD44780 (alebo kompatibilným) na ktorom sa zobrazuje výsledok merania.. Zapojenie sa napája 9V batériou, meranie sa aktivuje pomocou tlačidla S1.. LED signalizuje zapnutie testera, stabilizátor na 5V stačí 78L05.. Pomocou R2, R3 sa sleduje napätie batérie, pri jej vybití sa na LCD zobrazí upozornenie.. Rezistorom R14 sa upravuje kontrast LCD.. Odber testera je asi 20mA, na napájanie slúži 9V batéria.. Zapojenie meria tranzistory (bipolárne , unipolárne), diódy, úbytok napätia na tranzistoroch a diódach, zosilnenie bipolárnych tranzistorov, kondenzátory, rezistory, tyristory, zobrazí správne zapojenie vývodov.. V podstate stači pripojiť  ...   nebol problém.. Napálenie programu do uP:.. Je potrebné osobitne nahrať Flash (.. hex) a osobitne EEPROM (.. eep) ktorý obsahuje jednotlivé hlášky zobrazované na LCD (jazyková lokalizácia).. Poistky nastavíme na LFuse = 0xc1 a HFuse = 0xd9.. Taktovanie uP je nastavené na interný 1Mhz RC oscilátor.. Plošný spoj:.. V priloženom RAR archíve je všetko potrebné vrátane 2 verzií návrhov DPS (SMD a DIP verzia) - za návrhy ďakujem používateľovi.. killerX3.. TESTER.. RAR.. - DPS pre EAGLE 6, FW pre procesor.. Schéma zapojenia testera (klikni pre zväčšenie).. Tester vstavaný do elektroinštalačnej krabice.. Vnútro testera.. Zdroje:.. mikrocontroller.. net/articles/AVR-Transistortester.. - článok v nemčine.. net/topic/131804.. - diskusia v nemčine.. http://svetelektro.. com/Forum/tester-polovodicov-t23833.. html.. - diskusia, niekoľko verzií DPS.. Posledná úprava ( Pondelok, 30 január 2012 )..

  Original link path: /index.php?option=com_content&task=view&id=121&Itemid=1
  Open archive •  


  Archived pages: 350