www.archive-net-2013.com » NET » D » DALNICNIZNAMKY

Choose link from "Titles, links and description words view":

Or switch to "Titles and links view".

  Archived pages: 11 . Archive date: 2013-03.

 • Title: Dálniční známky a poplatky - ceny 2011 a důležité informace na cestu
  Descriptive info: .. Úvodní strana.. Dálniční známka ČR.. Dálniční známka Slovinsko.. Dálniční známka Slovensko.. Dálniční známka Rakousko.. Dálniční známka Maďarsko.. Dálniční známky Chorvatsko.. Dálniční poplatky Německo.. Dálniční poplatky Francie.. Dálniční poplatky Itálie.. Dálniční poplatky Polsko.. Prožijte jedinečnou.. jízdu Hummerem.. Adrenalinový zážitek pro Vás nebo Vaše nejbližší.. Autodíly Brno.. Škoda Octavia.. Dálniční známky a poplatky u nás i ve světě.. Chystáte se na dovolenou autem do zahraničí? Tak to se asi nevyhnete využívání místních dálnic.. My vám přinášíme ucelené informace o veškerých dálničních poplatcích, které vás můžou potkat v nejnavštěvovanějších zemích Evropy.. Dálnice tvoří páteř dopravní infrastruktury každého vyspělého státu.. Bez dálnic by veškerá silniční doprava kolabovala na obyčejných silnicích, ve městech a obcích na nejvytíženějších trasách by byl nepředstavitelný provoz a všechno by bylo mnohem hůře dosažitelné.. Vybudování a údržba dobré dálniční sítě však něco stojí a proto jednotlivé státy sahají k nepopulárnímu,  ...   potom okamžitý přehled o tom, jestli má auto zaplacený dálniční poplatek nebo ne.. Dálniční známky jsou omezené časově a nezáleží, kolik kilometrů dálnic po dobu jejich platnosti využijete.. Pro domácí rezidenty se obvykle nejvíce vyplatí roční dálniční známka, turisté zase raději využívají známky týdenní, desetidenní nebo měsíční.. Mýtné.. Pokud jsou dálniční poplatky vybírány formou mýtného, platí řidiči za každý ujetý kilometr.. V České republice se mýtné vztahuje pouze na automobily s celkovou hmotností nad 3,5 t, ale např.. ve Francii nebo v Chorvatsku platí mýto také osobní automobily a motocykly.. Rozeznáváme uzavřený a otevřený mýtný systém.. Otevřený systém se využívá u krátkých úseků, kdy poplatek zaplatíte při vjezdu na dálnici (na most, do tunelu).. V případě uzavřeného systému dostane řidič při vjezdu na dálnici lístek s údaji o vjezdu a poplatek zaplatí až při výjezdu z dálnice poté, co předloží lístek..

  Original link path: /
  Open archive

 • Title: Dálniční známky a poplatky ČR 2011 - důležité informace, ceny známek
  Descriptive info: Dálniční známky a poplatky v ČR.. Dálniční poplatky v České republice dělíme na dva typy.. V případě osobních automobilů a malých dodávek je dálniční poplatek hrazen formou dálniční známky, vylepené na předním skle.. U vozidel s hmotností přesahující 3,5 tuny mají majitelé povinnost platit dálniční poplatek formou elektronického mýtného.. Do hmotnosti se přitom nezapočítává hmotnost přípojného vozíku apod.. Cena dálniční známky a časová platnost.. Pro automobily do 3,5 t existuje jednotná cena dálničních známek, které jsou k dispozici ve třech časových variantách – roční, měsíční a desetidenní.. Typ známky.. Cena.. Platnost.. Roční.. 1200 Kč.. 1.. 12.. 2010 – 31.. 1.. 2012.. Měsíční.. 350 Kč.. Ode dne vyznačení na kupónu po stejný den v následujícím měsíci.. Desetidenní.. 250 Kč.. Ode dne vyznačení na kupónu do uplynutí desátého dne.. Ceny dálničních poplatků pro vozidla nad 3,5 t se odvozují od počtu náprav soupravy, emisní normy, kterou splňuje, ale ovlivňuje je také doba v týdnu.. Více o  ...   dálnice D1 v místech průchodu Brnem.. Placení mýtného se naproti tomu vztahuje i na silnice 1.. třídy a platí všude tam, kde jsou umístěny mýtné brány.. Kde lze dálniční známku zakoupit?.. Nejsnadněji lze dálniční známku koupit na každé benzínové pumpě, hraničním přechodu nebo na kterékoliv pobočce České pošty.. S prodejem dálniční známky se však zabývá i řada dalších prodejen a organizací.. Každé prodejní místo je viditelně označeno symbolem.. Další informace.. Česká dálniční známka se skládá ze dvou částí, z nichž první část musí být vylepena do pravého dolního rohu čelního skla automobilu a druhou si řidič ponechává u sebe pro kontrolu.. V případě koupě měsíční nebo desetidenní dálniční známky je nutné zkontrolovat správné označení počátku doby platnosti na kupónu.. Do obou částí kupónu je nutné vyplnit registrační značku vozidla.. Sankce.. Za jízdu po zpoplatněné silniční komunikaci bez platné známky hrozí pokuta až 5000 Kč přímo na místě, nebo 100 000 Kč ve správním řízení..

  Original link path: /dalnicni-znamka-cr.php
  Open archive

 • Title: Dálniční známky a poplatky Slovinsko 2011 - důležité informace, ceny známek
  Descriptive info: Dálniční známky a poplatky Slovinsko.. Na slovinských dálnicích a silnicích pro motorová vozidla existuje povinnost hradit dálniční poplatky nejen u řidičů osobních a nákladních automobilů, ale poplatky zde platí také motocyklisté.. Vozidla do 3,5 t platí poplatky formou dálniční známky, vozidla nad 3,5 platí mýtné.. Podobně jako u nás se do hmotnosti vozidla nepočítá hmotnost přípojného vozíku.. Cena a platnost dálničních známek.. V případě dálničních známek rozlišují slovinské zákony dvě tarifní kategorie – dvoustopá osobní vozidla do 3,5 t a jednostopá motorová vozidla (motocykly).. Týdenní.. Půlroční.. Osobní auta.. 15 EUR (360 Kč).. 30 EUR (720 Kč).. N/A.. 95 EUR (2300 Kč).. Motorky.. 7,5 EUR (180 Kč).. 25 EUR (600 Kč).. 47,50 EUR (1150 Kč).. Mýtné na slovinských dálnicích je možné platit elektronicky (předplacená karta nebo pozdější fakturace pro stálé přepravce), nebo v hotovosti na výběrčích místech.. V případě hotovosti lze platit v  ...   budete chtít za každou cenu placeným úsekům, můžete za hranicemi sjet z dálnice na okresní komunikaci.. Cesta se tak ale znatelně prodlouží.. Slovinskou dálniční známku je ideální zakoupit přímo na hraničním přechodu.. Většinou jsou však k dostání také na čerpacích stanicích v Rakousku a Chorvatsku.. Přímo v České republice je možné slovinskou dálniční známku koupit prostřednictvím několika řidičských organizací nebo pře ÚAMK Žlutí andělé.. Přes kontrolní stanoviště (po celém Slovinsku je jich 27) na dálnici musí automobil s platnou dálniční známkou vylepenou na čelním skle projíždět pouze vyhrazeným pruhem.. Tento pruh je označen žlutou cedulí a nápisem VINJETA.. Pro platiče mýtného je vyhrazen pruh označený zelenou tabulí s vyobrazením nákladního automobilu a autobusu.. Při koupi dálniční známky vždy zkontrolujte, zda prodejce správně označil počátek platnosti!.. Pokuta za jízdu bez platné dálniční známky se ve Slovinsku pohybuje v rozmezí 300 – 800 Eur..

  Original link path: /dalnicni-znamka-slovinsko.php
  Open archive

 • Title: Dálniční známky a poplatky Slovensko 2011 - důležité informace, ceny známek
  Descriptive info: Dálniční známky a poplatky Slovensko.. Na Slovensku je placení dálničních poplatků povinné pro všechna dvoustopá vozidla.. Podobně jako v České republice je poplatek pro vozidla do 3,5 t hrazen formou časové dálniční známky a u vozidel nad 3,5 t prostřednictvím elektronického mýtného.. Na Slovensku je nutné koupit samostatnou známku pro přípojné vozidlo!.. Oproti loňskému roku došlo u slovenských dálničních známek ke zvýšení ceny o téměř 40%.. Dálniční známky na Slovensku se podle doby platnosti dělí na roční, měsíční a týdenní.. 50 EUR (cca 1200 Kč).. Od 1.. 2011 do 31.. 14 EUR (cca 340 Kč).. Ode dne označení do uplynutí 30.. Dne.. *.. 7 EUR (cca 170 Kč).. Ode dne označení po uplynutí 7.. * Den označení se počítá jako první den! U týdenní známky zakoupené v sobotu tedy končí její platnost  ...   zpoplatněné všechny dálnice a silnice pro motorová vozidla, ale také velká část silnic 1.. třídy.. Určitě se proto při průjezdem Slovenskem dálniční známku pořídit.. Slovenskou dálniční známku je možné zakoupit na všech hraničních přechodech, na většině slovenských benzínových pump a na vybraných pobočkách Slovenské pošty.. Pořídit si slovenskou dálniční známku před odjezdem je možné také prostřednictvím organizace ÚAMK Žlutí andělé (za o něco vyšší cenu) nebo můžete zkusit štěstí na některé z benzínových pump před hraničním přechodem se SR.. Slovenskou dálniční známku je nutné vylepit na pravou stranu čelního skla (nejlépe do horní části), mimo stínící pás.. Dálniční známku pro přípojná vozidla je nutné vylepit na čelní sklo prvního vozidla.. Slovenské dálniční známky se sestávají z dvou částí – nalepovací viněty a kontrolního kupónu.. Na obou částech musí být vyplněna registrační značka vozidla..

  Original link path: /dalnicni-znamka-slovensko.php
  Open archive

 • Title: Dálniční známky a poplatky Rakousko 2011 - důležité informace, ceny známek
  Descriptive info: Povinnost hradit dálniční poplatek mají v Rakousku všechna motorová vozidla včetně motocyklů.. Podobně jako u nás platí vozidla nad 3,5 t elektronické mýtné, využívající mikrovlnné zařízení.. Ostatí vozidla musí být při provozu na zpoplatněných úsecích rakouských silničních komunikací zřetelně označena dálniční známkou (Vignette).. Rakouské dálniční známky pro rok 2011 jsou oranžové (odstín „mango“).. V Rakousku se používají desetidenní dvouměsíční a roční dálniční známky.. Roční známka platí od 1.. 12 do 31.. 1 (14 měsíců).. Jako počátek platnosti desetidenní a dvouměsíční známky lze zvolit libovolný den.. Známku tedy můžete koupit dopředu, počátek časového úseku však.. musí být označený autorizovaným prodejcem.. Dvouměsíční.. Osobní automobil.. 7,90 EUR (cca 190 Kč).. 23 EUR (cca 550 Kč).. 76,50 EUR (cca 1840 Kč).. Motocykl.. 4,50 EUR (cca 110 Kč).. 11,50 EUR (cca 280 Kč).. 30,50 (cca 740 Kč).. Systém ceny mýtného na Rakouských dálnicích se vyznačuje  ...   tvoří pouze některé tunely, ve kterých se platí mýtné na kontrolních stanovištích přímo při průjezdu.. Kde je možné známku koupit?.. Rakouskou dálniční známku koupíte poměrně běžně na benzínových stanicích v České republice poblíž hranic s Rakouskem, nebo přímo na hraničním přechodu (bezprostředně po přechodu hranice se vyskytují zřetelné značky), nebo přímo na hraničním přechodu (bezprostředně po přechodu hranice se vyskytují zřetelné značky).. Dálniční známku u osobních automobilů vylepujte do levého horního rohu čelního skla, nebo za středové zrcátko a to tak, aby nebyla zakryta tmavým stínícím pruhem a aby nemohla překážet ve výhledu.. V případě motocyklu je nutné dálniční známku vylepit na kterékoliv viditelné místo.. Pokuta za jízdu bez platné známky se pohybuje v rozmezí 120 – 240 EUR a ve správním řízení může dosáhnout až 3000 EUR.. Mějte na paměti, že rakouská policie vám může zabavit automobil, dokut pokutu neuhradíte..

  Original link path: /dalnicni-znamka-rakousko.php
  Open archive

 • Title: Dálniční známky a poplatky Maďarsko 2011 - důležité informace, ceny známek
  Descriptive info: Jak je řešeno mýtné v Maďarsku?.. Při koupi dálniční známky v Maďarsku nedostane řidič žádnou nálepku.. V Maďarsku jsou totiž dálniční známky řešeny elektronicky.. Jednoduše při koupi známky sdělíte prodavači registrační značku vozidla (SPZ) a ta je okamžitě zanesena do počítačového systému.. Na samotné dálnici jsou pak registrační značky snímány kamerovým systémem.. Kontrolu virtuální dálniční známky provádí v Maďarsku také státní policie a provozovatel dálnice za asistence policie.. Kde se vybírají poplatky a platí mýtné.. V Maďarsku platí je dálniční známka pro osobní automobily (do 3,5 t) povinná na pěti dálnicích - M1, M3, M5, M6 a M7.. Dálniční obchvat kolem Budapešti, označený jako M0, je prozatím bez poplatku.. Maďarské dálniční známky je nejlepší koupit přímo na hraničním přechodu.. Ve vnitrozemí je potom potřeba hledat značku s nápisem "Vigneta" nebo "e-Vigneta", která označuje místa  ...   celkové hmotnosti 3,5 t.. Ceny uvádíme v Maďarských forintech a v Českých korunách (může se měnit podle aktuálního kurzu).. Poměrně raritní je možnost zakoupení 4 denní známky pro automobily a motocykly.. Cena 4 denní dálniční známky je 1170 HUF (cca 126 Kč) mimo sezónu a 1530 HUF (cca 165 Kč) v období od 1.. 5 do 30.. 9.. Pro motorkáře je 4 denní dálniční známka o polovinu levnější.. Ceny dálničních známek Maďarsko 2010.. Čtyřdenní.. Auto či motocykl do 3,5 t.. 1530 / 1170 HUF.. 2 750 HUF.. 4 500 HUF.. 40 000 HUF.. Motorové vozidlo 3,5 – 7,5 t.. 7 750 HUF.. 13 000 HUF.. 115 000 HUF.. Motorové vozidlo 7,5 – 12 t.. 11 750 HUF.. 19 000 HUF.. 172 000 HUF.. Ostatní motorová vozidla.. 14 750 HUF.. 24 000 HUF.. 215 000 HUF..

  Original link path: /dalnicni-znamka-madarsko.php
  Open archive

 • Title: Dálniční známky Chorvatsko 2010 - důležité informace, ceny známek
  Descriptive info: Dálniční známka Chorvatsko.. Chorvatsko je jedna z mála zemí, kde se s klasickými dálničními známkami nesetkáme.. Placení dálničních poplatků je zde řešeno formou mýtného jak pro nákladní automobily, tak pro osobní vozy a motocykly.. Vyhovovat to může řidičům, kteří jen velice neradi utrácejí za časovou známku, když dálnici využijí jen na krátkém úseku.. Na druhou stranu může být placení mýtného na mýtných branách po ujetí několika kilometrů otravné.. Výběr mýtného v Chorvatsku.. Způsoby výběru mýtného jsou v Chorvatsku dva - otevřený a uzavřený.. Otevřený systém se používá na krátkých úsecích, na mostech (na ostrov Krk) a v tunelech.. Spočívá v tom, že při nájezdu na tento úsek zaplatíte předem stanovený poplatek, jste vpuštěni a nemáte už další starosti.. Takto krátkých úseků je v Chorvatsku ještě poměrně mnoho, protože se zde stále buduje síť dálnic.. Nicméně se dá předpokládat, že se s nimi budou řidiči setkávat stále méně.. Pokud má  ...   V Chorvatsku za účelem výměry dálničního poplatku rozlišují 5 typů motorových vozidel.. IA - Motocykly, tříkolky a čtyřkolky.. I - Osobní automobily do výšky 1,3 měřeno na 1.. nápravě.. II - Vozidla vyšší než 1,3 m a vozidla s třemi nápravami nepřesahující hmotnost 3,5t.. III - Vozidla s třemi nápravami, výškou nad 1,3 m a hmotností nad 3,5 t.. IV - Vozidla se čtyřmi nápravami , výškou nad 1,3 m a hmotností nad 3,5 t.. Průměrná cena za ujetí jednoho kilometru na chorvatských dálnicích je 0,4 kun.. Poplatky se však můžou lišit v závislosti na typu vozovky (např.. tunel je dražší).. Kompletní ceník pro všechny úseky chorvatských dálnic naleznete.. Mýtné na branách lze platit v hotovosti, nebo platební kartou (akceptovány všechny nejpoužívanější druhy karet).. Pokud budete platit hotově, můžete použít Eura, Kuny, popřípadě některou z dalších světových měn, připravte se ale na to, že peníze zpět dostanete v místní měně..

  Original link path: /dalnicni-znamka-chorvatsko.php
  Open archive

 • Title: Dálniční známky a poplatky Německo 2011 - důležité informace, ceny
  Descriptive info: Povinnost platit dálniční poplatky se v Německu vztahuje.. pouze na vozidla.. o celkové hmotnosti.. nad 12 tun.. Osobní automobily, motocykly a malé nákladní vozy tak můžou německé dálnice využívat zdarma a bez omezení.. Způsob výběru mýtného.. Systém výběru mýtného v Německu patří k nejmodernějším a také k nejflexibilnějším v Evropě.. Přepravci mají možnost vybrat si manuální zaúčtování na poplatkovém terminálu, manuální zaúčtování přes internet, nebo automatické zaúčtování pomocí instalovaného palubního přístroje.. Palubní přístroj však nefunguje na základě mikrovlnného signálu, jako je tomu např..  ...   nákladní vůz projel a v jakou dobu.. K placení mýtného tak dochází v pravidelných intervalech, po vyúčtování měsíční částky provozovateli vozidla.. Nutností je ovšem investice dopravce do nákladného zařízení.. Satelitní systém má oproti mikrovlnným zařízením výhodu, že nepotřebuje žádné mýtné brány.. Díky tomu je možné zpoplatněné úseky libovolně měnit, bez potřeby dalších investic do budování infrastruktury.. V Německu jsou zpoplatněny veškeré dálnice (s označením A) a některé další rychlostní silnice (B).. Cena mýtného se pohybuje v rozmezí 10 – 30 EUR za 100 km..

  Original link path: /dalnicni-znamka-nemecko.php
  Open archive

 • Title: Dálniční známky a poplatky Francie 2011 - důležité informace, ceny
  Descriptive info: Systém placení dálničních poplatků na Francouzských dálnicích je založen.. pouze na výběru mýtného.. , takže s klasickými dálničními známkami, tak jak je známe u nás, se tu nesetkáme.. Ve Francii funguje uzavřený systém placení mýtného.. Znamená to, že při vjezdu na dálnici si z automatického turniketu vezmete lísteček a až budete při sjezdu z dálnice projíždět kontrolním stanovištěm, zaplatíte mýtné za úseky, které jste projeli.. Konkrétní způsob placení mýtného se liší podle oblasti, ve které se právě nacházíte, ale také třeba podle toho, zda a kdy proběhla na konkrétním sjezdu modernizace.. Lze se tak setkat s plně automatickým systémem placení, nebo s budkou, ve které zaplatíte přímo zaměstnanci.. V posledních letech dochází ve Francii k rozšíření automatického systému placení  ...   Na kontrolních stanovištích jsou pruhy pro vozidla s elektronickým mýtným označena malým písmenem „t“.. Zpoplatněné úseky.. Drtivá většina dálnic ve Francii je zpoplatněná.. Výjimku tvoří pouze dálnice v blízkosti velkých měst, obchvaty, přivaděče a podobně.. Samotné dálnice jsou označeny velkým písmenem „A“, zpoplatněné úseky jsou potom označeny slovem „peage“, které se vyskytuje na ukazatelích i samotných mýtných branách.. Cena mýtného a možnosti placení.. Průměrná cena projetí 100 km francouzské dálnice v osobním automobilu se pohybuje okolo 7,50 Euro.. Může se však lišit podle oblasti nebo náročnosti konstrukce (tunely, mosty).. Mýtné je možné platit v hotovosti v několika světových měnách, nebo všemi běžnými platebními kartami.. Pokud se chystáte autem do Francie, můžete si spočítat, kolik Vás budou stát dálniční poplatky..

  Original link path: /dalnicni-znamka-francie.php
  Open archive

 • Title: Dálniční známky a poplatky Itálie 2011 - důležité informace, ceny
  Descriptive info: V Itálii je podobně jako v dalších rozlehlých zemích západní a jižní Evropy vybírán dálniční poplatek formou mýtného.. To je vybíráno na kvalitních dálnicích, zejména na severu země.. V jižních oblastech je využívání dálnic většinou zdarma.. Výběr mýtného.. Výběr poplatků na italských dálnicích probíhá většinou uzavřeným systémem.. Při vjezdu na dálnici si vezmete lísteček a při sjezdu z dálnice na jeho základě zaplatíte požadovanou sumu.. Na některých úsecích však funguje také otevřený systém, kdy mýtné zaplatíte hned při vjezdu na dálnici a při jejím opouštění už se vůbec ničím nemusíte zdržovat (např.. úsek A8 Milan-Lakes, A12 Rome-Civitavecchia, a další).. Při projíždění kontrolním stanovištěm je třeba dávat pozor, abychom nezajeli do špatného turniketu.. Pro přímou platbu mýtného, která je pro turisty nejpřijatelnější, jsou určeny jen  ...   vztahuje pouze na dálnice označené velkým písmenem A (Autostrade).. Silnice dálničního typu označovaná písmeny SS (Superstrade) je bezplatná, čemuž odpovídá i kvalita jejího povrchu.. Snad v rámci snahy vyrovnávání ekonomických rozdílů mezi bohatým severem a chudým jihem země jsou dálnice v jižní části země od dálničních poplatků osvobozeny.. Cena mýtného.. Cena za ujetí jednoho kilometru Italské dálnice je stanovena složitým způsobem, kdy je brána v úvahu nejen velikost vozidla, ale také to, jestli dálnice vede rovinatou krajinou nebo v horách, nebo podle společnosti, která konkrétní úsek dálnice provozuje.. Průměrná uváděná cena za 100 km Italské dálnice pro osobní automobil byla v roce 2010 5,50 Euro.. Pokud se chystáte na dovolenou autem do Itálie, na.. těchto stránkách.. si můžete spočítat, kolik zaplatíte na dálničních poplatcích..

  Original link path: /dalnicni-znamka-italie.php
  Open archive

 • Title: Dálniční poplatky Polsko 2011 - důležité informace, ceny
  Descriptive info: V Polsku platí povinnost platit dálniční poplatky pouze na několika málo úsecích nejvytíženějších dálnic.. Proto se u našich severních sousedů nedočkáme klasických dálničních známek, ale veškeré platby jsou řešeny formou mýta, placeného na mýtných branách.. Polská dálniční síť není zdaleka tak rozvinutá jako na západě a tomu odpovídá také počet zpoplatněných úseků, které jsou zatím pouze 3.. Každý z úseků provozuje jiná soukromá společnost a způsob i cena mýtného se tak na nich poměrně liší.. Zpoplatněné jsou tyto úseky:.. Dálnice A1 v úseku mezi městy Rusocin a Nowe Marzy.. Dálnice A2 v úseku mezi městy Konin a Nowy Tomyśl.. Dálnice A4 v úseku mezi městy Kraków a Katowice.. Způsob placení mýta.. Fakt, že každý úsek dálnice provozuje jiná soukromá společnost, způsobuje, že se od sebe způsob výběru mýtného i stanovení jeho  ...   naleznete.. Dálnice A2 je rozdělena na 3 úseky, na kterých se platí stejný poplatek.. Více.. Zpoplatněný úsek dálnice A4 je nejkratší a byl zprovozněn zatím jako poslední.. Zde.. si můžete spočítat, na kolik vás vyjde mýtné na tomto úseku.. Kategorie 1 - Motocykly a vozidla se dvěmi nápravami.. Kategorie 2 - Vozidla se dvěma nápravami, z nichž alespoň jedna je uzpůsobena pro dvojkola, nebo vozidla se dvěma nápravami s přívěsným vozíkem.. Kategorie 3 - Vozidla se třemi nápravami, nebo vozidla se dvěma nápravami, z nichž alespoň jedna má dvojkola a přívěsný vozík.. Kategorie 4 - Vozidla s více než třemi nápravami, vozidla se třemi, nebo více než třemi nápravami a přívěsným vozíkem.. Kategorie 5 - Vozidla, která nezapadají do předešlých kategorií, nebo vozidla, která svými rozměry a váhou odpovídají kategorii nadměrné..

  Original link path: /dalnicni-znamka-polsko.php
  Open archive


 • Archived pages: 11